Co z modą i stylem? Odrobina historii

Od najdawniejszych czasów zmienia się sposób okrywania ludzkiego ciała, czyli ubierania się. W czasach najdawniejszych wystarczyły liście roślin i trawy, by zasłonić niektóre części ciała. Gdy było zimno ludzie zakładali na siebie skóry z upolowanych zwierząt i tym sposobem ocieplali swoje ciało. Lecz miało to miejsce kilkadziesiąt tysięcy lat temu.

Pod koniec poprzedniej i na początku naszej ery noszono już stroje wykonane z lnu. Były one jednakowe dla obydwu płci. Przypominały długie suknie lub tuniki. Czasem były przepasane w biodrach lub zawiązane na ramionach.
Lata naszej ery przyniosły zmiany w sposobie ubierania się. W konsekwencji czego doprowadziły do wytworzenia się odzieży typowo kobiecej i męskiej.

Największy rozkwit w branży odzieżowej nastąpił w dziewiętnastym i dwudziestym wieku.
Powstała odzież różnego rodzaju i przeznaczenia. I tak mamy np.
– odzież wyjściową
– odzież codzienną
– odzież sportową
– odzież szkolną
– odzież służbową
– odzież ochronną
– odzież roboczą
– odzież kąpielową
– odzież letnią
– odzież zimową

I tak każdego dnia ubieramy różną odzież. Rodzaj jej jest zależny od sytuacji. Inna będzie ta służbowa, gdy trzeba założyć kitel lekarski, mundur wojskowy, czy mundurek szkolny. A inna, gdy jesteśmy w zaciszu domowym. Wtedy wystarczy nam swobodny strój niekrępujący ruchów. Inaczej ubieramy się wychodząc na oficjalne przyjęcie, a jeszcze inaczej do pracy w biurze. Czy wtedy, gdy idziemy na siłownię lub rower.
Takich przykładów może być wiele. Lecz najważniejsze jest to, aby swój ubiór dopasować do danej sytuacji. I oczywiście to, aby dobrze się w nim czuć.

Sposób ubierania się odróżnia nas od innych osób. Na podstawie ubioru jesteśmy rozpoznawani.
Jedne osoby stawiają na modę, a inne stawiają na styl. Moda jest zmienna i kosztowna. Dlatego mimo chęci nie każdy może ubierać się zgodnie z najnowszymi trendami w modzie. Podczas, gdy moda jest przejściowa, to styl jest stały. Albo się ma styl, albo nie ma. Te osoby, które mają swój styl ubierają się zawsze według założeń tego stylu. A ci, którzy nie mają ulubionego stylu ubierają się różnorodnie.
Jeden i drugi sposób ubierania jest sprawą indywidualną i nie ma co w niego wnikać, a tym bardziej krytykować.

Leave a Comment