Jak wybrać odpowiedni polar?

Polar to dzianina wykonana z włókna poliestrowego. To materiał hydrofobowy, czyli nieabsorbujący wody. Polar wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji odzieży sportowej, przede wszystkim bluz, kurtek, rękawiczek, szalików, czapek oraz dresów.
Rodzaje gramatur polaru

Polary dzieli się ze względu na ich gramaturę. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy polaru:
• Polar 100 g/m2. To lekki oraz oddychający materiał, który sprawdza się jako pierwsza warstwa ubrania. Z tego rodzaju dzianiny zwykle wykonuje się spodnie oraz cienkie bluzy i bluzki.
• Polar 200 g/m2. Najczęściej wykonuje się z niego bluzy, które można zakładać pomiędzy cienką bluzką a kurtką. Tego rodzaju bluza polarowa ochroni nas przed zimnem w chłodniejszy dzień w trakcie biegania, jazdy na rowerze czy innej aktywności fizycznej uprawianej na dworze.
• Polar 300 g/m2. To najgrubszy rodzaj polaru, z którego wykonuje się ciepłe bluzy oraz kurtki. Ubrania wykonane z tej gramatury świetnie sprawdzą się jako okrycia wierzchnie w okresie jesiennym i zimowym.

Jaki polar wybrać?

Kupując polar, oprócz gramatury, warto jeszcze zwrócić uwagę na inne jego elementy. Niektóre bluzy polarowe mają wszyte wzmocnienia np. na łokciach, co zabezpiecza przed ewentualnymi otarciami. Ściągacze znajdujące się przy rękawach zapobiegają przewianiu. Ważny jest również krój. Odzież polarowa powinna być dopasowana do ciała, jednak nie może krępować ruchów.

Zalety polaru

Polar nie absorbuje wilgoci, tylko odprowadza ją na zewnątrz. Z jednej strony gwarantuje skuteczną ochronę termiczną, z drugiej zaś – umożliwia swobodną cyrkulację powietrza przy ciele. Chroni przed zimnem, dlatego też świetnie sprawdzi się podczas deszczu czy śniegu. To dzianina wytrzymała i szybkoschnąca. Polar dobrze dopasowuje się do ciała i jest odporny na zagniecenia.

Leave a Comment